Karolina Mołas, Lekarz Medycyny Estetycznej
Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie w 2006 roku. Ukończyła staż podyplomowy w Wojskowej Przychodni Lekarskiej w Warszawie.
Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, współautor publikacji w czasopismach medycznych, wykładowca z zakresu toksyny botulinowej.
Posiada liczne dyplomy i certyfikaty dokumentujące wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny estetycznej. Biorąc udział w licznych kongresach, kursach i szkoleniach stale doskonali swoje umiejętności praktyczne.
Posiadając wieloletnie doświadczenie w medycynie estetycznej, wykonuje zabiegi poprawiające kondycje skóry (mezoterapia, wypełniacze) oraz zabiegi z użyciem toksyny botulinowej (w tym leczenie bruksizmu, likwidacji uśmiechu dziąsłowego tzw „gum smile” i estetyki uśmiechu).
Specjalizuje się również w wykonywaniu zabiegów z zakresu skleroterapii, miejscowej likwidacji tkanki tłuszczowej (Aqualyx) oraz poprawy konturu i owalu twarzy, uwzględniając zabiegi z wykorzystaniem nici PDO.
Umiejętnie łączy różne techniki i stosuje indywidualne podejście do każdego pacjenta, aby uzyskać naturalne efekty, zgodne ze standardami estetyki i wewnętrznej harmonii.
- Kwas migdałowy
- Sculptra
- Osocze bogatopłytkowe
- Nici First Lift 2 Generation (Barb, z haczykami)
- Skleroterapia
- Nici PDO (first lift)
- Wypełniacze
- Peelingi
- Mezoterapia
- Lipoliza iniekcyjna
- Wolumetria twarzy
- Modelowanie i powiększanie ust
- Leczenie bruksizmu
- Leczenie nadpotliwości
- Toksyna botulinowa
Znany także jako 2-fenylo-2-hydroksyoctowy, jest kwasem AHA pochodzącym z hydrolizy wyciągu z gorzkiego migdału. Zwyczajowo stosowany jest do leczenia fotostarzenia, nieregularnej pigmentacji, trądziku zapalnego nie torbielatowego oraz w celu przygotowania skóry w zabiegach laserem frakcyjnym. Odpowiedni dla skóry wrażliwej gdyż posiada cząsteczki o dużym rozmiarze a więc penetracja przez warstwę rogową jest wolniejsza i nie wywołuje szczypania ani podrażnienia.
Właściwości:
- Działanie rozjaśniające
- Melasma, przebarwienia pozapalne i plamy słoneczne ulegają złagodzeniu pod wpływem produktów na bazie kwasu migdałowego. W wielu przypadkach melasma ulega złagodzeniu o 50% po miesiącu kuracji produktami o stężeniu 10%. Nie zaobserwowano przypadków przebarwień pozapalnych u pacjentów o ciemnym fototypie.
- Działanie seboregulacyjne, przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne – Pod względem chemicznym, kwas migdałowy posiada strukturę identyczną do innych antybiotyków o szerokim spektrum działania. Kontroluje i normalizuje ilość tłuszczu przenikając do mieszka włosowego i redukuje P. acnes poprawiając wygląd skóry z występującymi krostami zapalnymi, zaskórnikami, trądzikiem grudkowym, zapaleniem mieszków włosowych i trądzikiem różowatym. Przygotowanie skóry za pomocą kwasu migdałowego 2-4 tygodnie przed i po realizowanym zabiegu laserem frakcyjnym przeciwdziała występowaniu infekcji bakteryjnych gram ujemnych.
Co to jest Sculptra?
Sculptra™ to najefektywniejszy, znany w medycynie estetycznej preparat stymulujący produkcję kolagenu. Jego główny składnik to kwas L-polimlekowy, którego działanie widocznie poprawia jakość skóry i przywraca utraconą objętość twarzy. Zadaniem Sculptra™ jest nie tylko czasowe wypełnienie zmarszczek, ale poprawa struktury skóry oraz naturalny lifting, czyli uniesienie opadających partii twarzy. Preparat przywraca młodzieńczy kształt policzkom, wypełnia fałdy nosowo-wargowe, zaaplikowany w okolice tzw. „chomików” lub opadającego podbródka sprawia, że zwiotczałe obszary zostają wypełnione, a skóra naciągnięta.
Jak działa Sculptra?
Sculptra™ to stopniowa poprawa wyglądu skóry i stopniowy efekt przywrócenia objętości. Efekt zabiegu uwidacznia się w ciągu kilku tygodni. W tym czasie kwas L-polimlekowy, będący głównym składnikiem preparatu, stymuluje produkcję kolagenu, regenerując i liftingując skórę oraz tworząc dla niej rusztowanie.
Dzięki stopniowemu działaniu Sculptry zmiany na twarzy będące efektem podania preparatu odbierane są przez otoczenie jako naturalny efekt wypoczętej twarzy i nie są kojarzone z zabiegiem.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego stosuje się w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry.
Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek naskórka.
W efekcie skóra się regeneruje, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia, natomiast fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu.
Skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku.
Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta poprzez specjalny zestaw do pobierania krwi bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w specjalnej do tego celu wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i czasie. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry, używając kremu znieczulającego dla pełnego komfortu pacjenta.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych, wysoka zaś skuteczność w osiągnięciu zamierzonego efektu, związana jest z wysoką zawartością w osoczu bogatopłytkowym substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych w skórze.
Nici First Lift Barb to nici z haczykami dwukierunkowo zbieżnymi, które wzmacniają skórę i unoszą ją, dając naturalny efekt natychmiastowego liftingu.
Zastosowanie specjalnie zaprojektowanej igły, o ultra cienkiej ściance pozwala na umieszczenie w niej nici PDO o dużej średnicy, dzięki czemu zabieg jest łatwy do wykonania, mniej inwazyjny i bolesny niż dotychczas, a także nie pozostawia żadnych blizn ani nacięć. Nowe nici PDO (polidioksanon) są całkowicie bezpieczne dla organizmu, wchłaniają się do 7 miesięcy, a rezultaty zabiegu utrzymują się nawet do 2 lat!
Zabieg z zastosowaniem nowych nici, to niezwykle prosta i bezpieczna metoda odmładzania, stworzona dla pacjentów oczekujących szybkich i spektakularnych rezultatów.
To jedna z metod leczeni żylaków, szczególnie wskazań przy żylakach nawrotowych, poszerzeń żylnych typu venulektazji i teleangiektazji (pajączki naczyniowe). Polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zabieg trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu lekarz nakłada na leczone miejsce opatrunek uciskowy z gazików, bandaża lub specjalnej pończochy uciskowej. Opatrunek uciskowy należy nosić przez 3 dni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent prze min 30 minut powinien spacerować. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu.
PDO (Polidioksanol) to silne syntetyczne włókno składające się z jednego lub dwóch skręconych włókien, które po pewnym czasie rozpuszcza się w tkankach. Pobudza ono w tkankach procesy neokolagenezy (stymulacja produkcji kolagenu) i produkcji elastyny. Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, bardziej napięta i lepiej nawilżona. Technika wprowadzania nici opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, co daje efekt zbliżony do liftingu. Dzięki tym niciom możemy też ograniczyć siłę działania mięśni mimicznych i uzyskać efekt zbliżony po podania toksyny botulinowej, tj. relaksację mięśni i wygładzenie rysów twarzy. Po 10-14 dniach rozpoczyna się proces syntezy naturalnego kolagenu i elastyny i trwa przez cały okres utrzymywania się nici tj. 180-240 dni. Efekty utrzymuję się do 2 lat.
First Lift to zabieg dedykowany przede wszystkim dla pacjentów w wieku 30-55 lat. Efekty zabiegu to przede wszystkim:
- Odmłodzenie skóry
- Wygładzenie zmarszczek
- Zwężenie porów
- Rozjaśnienie skóry
- Wzrost lub zmniejszenie objętości
- Lifting skóry
- Stosując nici, wpływamy wzmacniająco na obwisłe tkanki. Ze względu na szybkie tempo wchłaniania nici, nie ma ryzyka zagęszczenia i bliznowacenia, jak w przypadku włókien o dużej średnicy i nici o długim okresie biodegradacji (ponad rok).
Wszechstronne zastosowanie na twarzy i ciele. Jedną z najważniejszych zalet nici PDO First Lift jest możliwość ich stosowania praktycznie na całym ciele: nie tylko na twarzy, ale choćby do poprawy struktury skóry łokci, kolan, brzucha, pośladów, dekoltu czy piersi. Główne wskazania do zastosowania metody nici First Lift to m. in.:
- Pionowe i poziome zmarszczki na czole
- Lifting czoła, obniżone zewnętrzne krawędzie brwi, wiotka, miękka tkanka, opadające brwi
- Dolna powieka – worki
- Policzki
- Wyraźny fałd nosowo-wargowy
- Rowek policzkowo-jarzmowy
- Fałd podbródkowy
Fałd marionetkowy - V-lifting
- Opadające policzki i obszar pod dolną szczęką
- Fałdy skóry na policzku
- Pomarszczone policzki
- Nici PDO stosujemy również na ciele:
- Fałdy i zmarszczki skóry na szyi i dekolcie
- Ujędrnianie i kształtowanie piersi
- Zwiotczenie tkanek i rozstępy na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach
- Niewrażliwa skóra i tkanka podskórna (szczególnie po liposukcji)
- Otyłość – ramiona, brzuch, żebra
- Łysienie
Zabieg trwa zazwyczaj 30 – 60 minut i jest praktycznie bezbolesny. Rozpoczyna się od nałożenia znieczulenia miejscowego (krem znieczulający). Następnie lekarz zaznacza punkty wprowadzenia igieł i linie wprowadzania nici pod skórą. Po oznaczeniu zakresu zabiegu następuje wprowadzanie igieł w tkankę podskórną. Igły umieszczamy w określonych punktach na twarzy w celu uzyskania efektu najskuteczniejszego napięcia skóry
Zaraz po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, mogą również pojawić się niewielkie krwiaki lub siniaki. Ustępują one zazwyczaj w ciągu kilku dni. Efekty zabiegu widoczne są po 2-3 tygodniach, niemniej jednak należy pamiętać, że znacząca poprawa następuje po 2-3 miesiącach, kiedy to zaczyna być indukowany nowy kolagen. Efekt jest długotrwały, około 1,5 roku.
ZALETY ZABIEGU
bezpieczeństwo
natychmiastowe wyniki
wysoka skuteczność
brak nacięć i blizn
nici są całkowicie wchłaniane
możliwość powtórzenia procedury
brak widoczności i wyczuwalności nici
brak konieczności szczególnego przygotowywania się do zabiegu.
PRZECIWSKAZANIA
Przeciwwskazania do stosowania zabiegów z zastosowaniem nici PDO są ogólnymi przeciwwskazaniami do wykonywania innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Należą do nich m.in.:
ciąża / laktacja
stany zapalne skóry i tkanki podskórnej
choroby autoimmunologiczne
zrosty i zwłóknienia w obrębie skóry i tkanek podskórnych
padaczka
choroby psychiczne
zaburzenia krzepliwości krwi
stosowanie kuracji antykoagulantami (kurację należy zaprzestać na minimum 14 dni przed planowanym zabiegiem)
ZALECENIA POZABIEGOWE
Po zabiegu nitki muszą ustabilizować się w skórze, dlatego też przez pierwszych kilka dni warto spać na wznak i ograniczyć mimikę twarzy
Tuż po zabiegu przeciwwskazane będą masaże okolicy poddawanej zabiegowi i intensywne ćwiczenia fizyczne
Nici wprowadzone do skóry „nie lubią” podgrzewania tkanek, które mogłoby przyspieszyć ich rozpuszczanie a nawet je uszkodzić. Z tego też względu po liftingu nićmi nie wykonuje się zabiegów laserowych ani z użyciem fal radiowych.
Ta terapia kwasem hialuronowym jest jednym z najskuteczniejszym metod korekcji zmarszczek, Kwas hialuronowy to składnik naturalnie występujący w skórze, jego zadaniem jest wiązani wody w naskórku, aby skóra wyglądała świeżo i młodo. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego stosowane są w celu usunięci bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek, np. okolicy oczu, międzybrwiowych, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy. Efekty widoczne są tuż po zabiegu, utrzymują się w zależności od wieku i zdrowia pacjenta, kondycji skóry, około 1 roku.
To prosty zabieg na szybką rewitalizację skóry. Zabieg polega na usunięciu zrogowaciałej warstwy naskórka przy użyciu specjalnych preparatów zawierających związki chemiczne o właściwościach złuszczających. Zabiegi te likwidują przebarwienia i przywracają naturalny i równomierny koloryt skóry, spłycają zmarszczki, likwidują zaskórniki.
To jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania skóry twarzy, szyi czy dekoltu, leczenia cellulitu, przebarwień, a nawet łysienia.
Polega na ostrzykiwaniu skóry za pomoc mikroigieł i wprowadzaniu do niej odżywczych substancji czynnych, które stymulują procesy regeneracji, pobudzają fibroblasty do syntezy nowego kolagenu, przez co odmładzają skórę. Dzięki takiej technice wprowadzamy substancje omijając barierę naskórkową, przez którą nie przenika większość kosmetyków.
Sam proces nakłuwania wpływa korzystnie na przebudowę skóry, a odpowiednio dobrane koktajle pozwalają uzyskać świetne efekty w dość krótkim czasie.
Mezoterapia jest zabiegiem polecanym niemal dla każdego. Skorzystać z niej mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby młode, jak i dojrzałe. Zabieg ten jest bardzo chętnie stosowany przez Panie, które pragną odmłodzić swoją twarz. Dodam , że jest zabiegiem z powodzeniem stosowanym w profilaktyce anty-anging, czyli przeciwko starzeniu się skóry, jak i do odmładzania skóry już dojrzałej.
Do mezoterapii twarzy wykorzystuje się najczęściej koktajle oparte na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego z domieszką witamin, mikroelementów, kwasów nukleinowych i aminokwasów, czyli tego wszystkiego, czego potrzebuje nasza skora, by być piękna i młoda.
Do mezoterapii ciała np. w zabiegach w walce a cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej stosuje się koktajle zawierające kofeinę, L-karnitynę, wyciąg z karczochów, wąkroty azjatyckiej, nostrzyka, krzem organiczny. Mezoterapie te stanowią doskonałe uzupełnienie innych zabiegów wyszczuplających.
Po serii zabiegów mezoterapii (4-6 co ok 3 tyg.) stan poddanej zabiegom skóry znacznie się poprawia, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
W przypadku łysienia proces ten zostaje zatrzymany, a u ok. 20% pacjentów terapia powoduje odrastanie włosów.
Skuteczność w walce z cellulitem polega na ujędrnieniu skory i całkowitym usunięciem lub znacznym zredukowaniem efektu skórki pomarańczowej.
Mezoterapia przeciw wypadaniu włosów polega na wstrzykiwaniu bezpośrednio do skóry owłosionej głowy mieszanki złożonej z preparatów pobudzających wzrost włosów i zapobiegającymi ich wypadaniu (dexapantenol, minoxydyl, krzemionka organiczna, witaminy, oligoelementy) za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. U osób wrażliwych na ból stosuje się znieczulenie miejscowe przed zabiegiem lub można tez dodać do zastrzyku preparat znieczulający. Schemat zabiegu wymaga indywidualnego zaplanowania. Zależnie od przyczyny wypadania włosów, na ogół obejmuje 6-8 zabiegów co 1-2 tygodnie, potem co 4 tygodnie.
Zabieg gwarantuje redukcję zbędnej ilości tłuszczu. Polega na podaniu zastrzyków z substancji powodującej rozpuszczenie komórek tłuszczowych. W miejscu wstrzyknięcia powstaje kontrolowany, delikatny stan zapalny tkanki tłuszczowej. Następnie komórki pękają, a uwolnione z nich tłuszcze przechodzą do krwi, z która trafiają do wątroby. Póżniej są wydalane z organizamu. W efekcie wybrane partie ciała zostają wyszczuplone, a zawartość ktanki tłuszczowej w organiźmie zostaje zdecyzowanie zmniejszona.
CELLUFORM PLUS
Lipoliza iniekcyjna preparatem Celluform Plus stosowana jest wyłącznie do usuwania nagromadzonego tłuszczu w okolicy podbródka i modelowania konturu żuchwy.
Jak działa Celluform Plus ?
Cząsteczka kwasu deoksycholowego rozpuszcza komórki tłuszczowe i równocześnie tłuszcz w nich zawarty. Kwas deoksycholowy prowadzi do reorganizacji skóry, w wyniku czego uzyskuje się silny efekt liftingujący, biostymulacyjny, a także zniknięcie tłuszczy w okolicy podbródka. Dodatkowo powoduje on poprawę metabolizmu komórkowego skóry i mikrokrążenia, a także stymuluje regenerację skóry.
Wskazania do zabiegu i obszar działania
Zabieg wykonuje się u pacjentów, którzy borykają się z problemem podwójnego podbródka. W okolicy żuchwy mają dodatkową warstwę tłuszczu, a skóra jest zwiotczała i zmarszczona. Do tej pory jedynym sposobem, by pozbyć się podwójnego podbródka były zabiegi chirurgii estetycznej, a teraz dzięki Celluform Plus możliwe jest usunięcie tego nagromadzonego tłuszczu w prosty i nieurazowy sposób.
Jak wygląda zabieg, ile trwa i jakie odczucia mu towarzyszą ?
Zabieg trwa około pół godziny. Wybrana partia skóry poddawana jest serii zastrzyków. Nakłucia wykonywane są cieniutką igłą, dlatego zabieg jest praktycznie bezbolesny. Efektem zabiegu moga być małe siniaki, zaczerwienienia lub obrzęk. Dolegliwości zazwyczaj ustępują w ciągu 4-5 dni.
Czego mogę się spodziewać po zabiegu preparatem Celluform Plus ?
Pacjent po zabiegu uzyskuje efekt liftingu i biostymulacji oraz zanikania dodatkowego podbródka. Zabieg wykonywany jest w serii, ale już po pierwszym widać wyraźne efekty. Dla uzyskania pełnego rezultatu zaleca się dwa zabiegi w odstępie miesiąca. Objętość zastosowanego preparatu zależy od objętości tłuszczu do rozpuszczenia.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu ?
- schorzenia wątroby
- choroby układu krążenia
- cukrzyca
- zaburzenia krzepliwości krwi i choroby skóry
- ciąża, karmienie piersią
AQUALYX
To bezbolesna, bezpieczna i skuteczna metoda redukcji tkanki tłuszczowej tzw intralipoterapia iniekcyjna, obecnie najnowsza i najbardziej bezpieczna metoda bezoperacyjnego usuwania tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki.
Jak działa Aqualyx?
Aqualyx to roztwór bez fosfatydylocholiny, w którym głównymi działającymi na komórkę tłuszczową substancjami są detergenty (typu deoksycholan sodu). Detergent rozpuszcza tłuszcz i niszczy błonę komórkową – zachodzi proces adipocytolizy, czyli rozpadu komórki tłuszczowej. Komórki te są transportowane do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki.
W przeciwieństwie do stosowanych powszechnie roztworów fosfatydylocholiny preparat Aqualyx jest:
- mniej bolesny i bardziej skuteczny
- nieinwazyjny (od 1 do 2 wkłuć)
- szybszy (mniejsza liczba koniecznych zabiegów do uzyskania efektów)
Wskazania do zabiegu i obszar działania
Najlepsze efekty osiągalne sa u pacjentów z odpowiednią wagą lub lekką nadwagą z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu. Zwłaszcza w przypadkach miejscowych otłuszczeń u kobiet w takich miejscach jak: biodra, bryczesy, wewnętrzna strona kolan, które nie ulegają redukcji pomimo ćwiczeń i diety.
Aqualix stosowany jest w takich miejscach jak:
- kończyny górne (okolice tricepsu)
- fałdy na plecach (poniżej żeber)
- brzuch
- biodra („bryczesy”)
- okolica podpośladkowa
- wewnętrzna strona kolan
- wewnętrzna strona ud
- podwójny podbródek (modelowanie konturu żuchwy)
- ginekomastia męska
- tłuszczaki
- bawoli karczek (po terapii antyretrowirusowej)
- Jak wygląda zabieg, ile trwa i jakie odczucia mu towarzyszą ?
Przed zabiegiem lekarz zbiera wywiad dotyczący przebytych i aktualnych chorób. Następnie wykonuje pomiary antropometryczne oraz dokumentację fotograficzną i zaznacza pisakiem okolicę poddaną zabiegowi.
Po zabiegu odczuwa się lekkie swędzenie, pieczenie oraz tkliwość miejsca poddanego zabiegowi i są to porządane efekty uboczne świadczące o skuteczności i działaniu podanego roztworu. Przez kolejne kilka dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk. Skóra będzie lekko bolesna i tkliwa. Jest to normalna reakcja organizmu na zabieg i ustępuje samoistnie. Tak jak przy wszystkich zabiegach iniekcyjnych po zabiegu Aqualyx mogą pojawić się krwiaki w miejscu iniekcji.
Czego mogę się spodziewać po zabiegu ?
Efekty widać po około 4 tygodniach od pierwszego zabiegu. Pacjent może spodziewać się redukcji tkanki tłuszczowej, wymodelowania sylwetki i korekty drobnych mankamentów ciała.
Jakie są zalecenia do zabiegu ?
W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii od 2 do 6 zabiegów powtarzanych co 6 tygodni. Redukcja tłuszczu z większych partii ciała wykonuje się etapowo, ponieważ nie jest wskazane jednorazowe zastosowanie dużej ilości preparatu (max. 5 ampułek na jednej wizycie).
Jakie są przeciwskazania do zabiegu ?
ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem, stałe stosowanie leków rozrzedzających krew
choroby tarczycy. Aqualyx może być wykonywany u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi tarczycy, u osób chorych na Hashimoto tylko w przypadku kiedy poziom przeciwciał jest bardzo niski (choroba w fazie biernej)
ciąża i karmienie piersią
Metoda służy do korekcji otłuszczeń miejscowych. Nie jest to metoda leczenia nadwagi.
Wolumetria twarzy, czyli lifting i modelowanie konturów twarzy ma za zadanie skorygować lub przywrócić właściwy kształt twarzy i nadać jej młodszy, harmonijny wygląd.
Wolumetria pozwala powstrzymać oznaki starzenia skóry związane z utratą objętości, wyrównać kontur, wypełnić zapadnięte policzki i podnieść owal twarzy. Kwas hialuronowy pomaga również przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia skórze oraz spłycić zmarszczki.
Wolumetria to zabieg przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Wskazania:
- uwydatnienie kości policzkowych
- unoszenie opadających policzków tzw. „chomików”
- modelowanie policzków
- wypełnienie „doliny łez”
- konturowanie zarysu żuchwy
- wyrównanie ubytków objętości twarzy
- Wolumetria wykorzystuje specjalną odmianę usieciowanego kwasu hialuronowego, gęstszą od typowych wypełniaczy i wstrzykiwaną w głębokie warstwy skóry. Stosowane preparaty są bezpieczne dla zdrowia, kwas hialuronowy jest bowiem substancją naturalnie występującą w skórze. Odpowiada on m.in. za jędrność, której poziom zmniejsza się wraz z wiekiem.
Jak wygląda zabieg
Zabieg wolumetrii twarzy polega na wprowadzeniu wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego. Iniekcja odbywa się za pomocą igły lub kaniuli (tępo zakończonej igły). Wolumetria wykorzystuje specjalną odmianę usieciowanego kwasu hialuronowego, gęstszą od typowych wypełniaczy i bardzo plastyczną, która wstrzykiwana jest w głębokie warstwy skóry. Zapewniają one natychmiastowe i długotrwałe efekty: 12-18 miesięcy.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, odczuwalne jest lekkie rozpieranie w tkankach podskórnych. Można zastosować znieczulenie miejscowe, jednak raczej jest to niepotrzebne, gdyż większość nowoczesnych preparatów zawiera lidokainę. Zabieg trwa ok. 20 minut.
W miejscu podania wypełniacza może pojawić się lekkie zaczerwienienie, niewielki obrzęk czy delikatny ból, ale wszystkie te objawy znikają samoistnie w ciągu 2-3 dni. Czasami po zabiegu pojawiają się niewielkie siniaczki, które można zamaskować makijażem korekcyjnym. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego życia.
Preparat wypełnia zapadniętą objętość policzków, skroni, okolic żuchwy czy podbródka, pozwala uwydatnić kształt twarzy i skorygować jej profil. W efekcie uzyskujemy jednolity, a przede wszystkim naturalny rezultat.
Efekty zabiegu
- poprawa owalu twarzy
- redukcja opadających policzków tzw. „chomików”
- wypełnienie zapadniętych policzków
- uwydatnienie kości policzkowych
- wypełnienie „doliny łez”
- uwydatnienie kości żuchwy
- redukcja nawet głębokich zmarszczek i bruzd
- poprawa napięcia , elastyczności i nawilżenia skóry.
Lipoliza
Do zabiegu powiększania ust wykorzystuje się kwas hialuronowy. Jest to substancja naturalnie występująca w skórze. Jest jej podstawowym składnikiem, który umożliwia utrzymanie wody w tkankach. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowe zapewnia natychmiastowy i bardzo naturalny efekt. Usta są lepiej nawilżone, odzyskują kolor i jędrność.
W zależności od potrzeb pacjenta można:
- Powiększyć usta
- Wzmocnić kontur
- Wypełnić drobne zmarszczki wokół ust
- Podnieść opadające kąciki ust
- Kwas hialuronowy jest bezpieczny i nie zawiera żadnych elementów stałych. Utrzymuje się w tkankach około 6-8 miesięcy i ulega powolnemu wchłanianiu. Usta nawet po wchłonięciu preparatu są w zdecydowanie lepszej kondycji, niż przed zabiegiem.
Czas utrzymywania się efektu początkowego można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami preparatu.
Niekontrolowane zgrzytanie zębami, zwane bruksizmem, to problem coraz większej grupy ludzi. Zaburzenie to może prowadzić do pękania szkliwa, ścierania zębów, a długofalowo do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Ostrzyknięcie botoksem odpowiednich mięśni zmniejsza ich napięcie i ból. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.
Bruksizm dotyczy 8-20% populacji. Jest terminem określającym nadmierne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi poprzez tarcie zębów żuchwy i szczęki. Nieświadomie tendencja ta pojawia się w ciągu dnia (często w sytuacjach stresowych), ale, co gorsza, i w nocy, kiedy zupełnie nie ma nad nią kontroli. Problem ten dotyczy głównie osób zestresowanych (np. mających problemy rodzinne, piastujących wysokie i odpowiedzialne stanowiska), ale też może być wynikiem chorób układu nerwowego, takich jak udar mózgu.
Często problem ten jest niezauważalny, aż do momentu gdy dochodzi do ścierania szkliwa (pojawiają się tzw. tarczki wytarcia), obnażenia korzeni zębowych i krwawienia z dziąseł. Innymi objawami są bóle i przerost mięśnia żwacza oraz mięśnia skroniowego, które są nadmiernie napięte. Dodatkowo pojawiają się dolegliwości bólowe karku, głowy i mięśni obręczy barkowej. Niekiedy pojawiają się bóle zębów, szczególnie po nocy. Pojawiające się po pewnym czasie zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzą do ograniczenia ruchomości w trakcie rozwarcia szczęki.
Botoks pomocny w leczeniu bruksizmu
Toksyna botulinowa, zwana powszechnie botoksem, od lat 80tych XX wieku stosowana jest zarówno w kosmetyce jak i medycynie. Działanie jej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego rozluźnienie.
Problemem bruksizmu jest nadmierne napięcie mięśni żwaczy i skroniowych. Na konferencji naukowej , która odbyła się w 2012 roku w Nowym Orleanie organizowanej przez American Academy of Neurology zaprezentowane zostały badania, w trakcie których u pacjentów cierpiących na bruksizm (zarówno pochodzenia psychologicznego jak i neurologicznego) została podana toksyna botulinowa w mięśnie żwacza. Pacjenci, u których zastosowano terapię zgłosili subiektywne zmniejszenie bólu ostrzykniętych mięśni jak i zmniejszony objaw zgrzytania zębami.
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej
W trakcie zabiegu ostrzykiwane są nadmiernie napięte mięśnie. Lekarz dobiera ilość pobranego preparatu oraz miejsca poddane zabiegowi. Zabieg jest mało inwazyjny i prawie bezbolesny, aczkolwiek niekiedy lekarze decydują się na zastosowanie znieczulenia miejscowego. Całość trwa około 15 minut. Efekt pojawia się w ciągu 3 do 7 dni i utrzymuje się do 4-6 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy wykonać ponownie. Po 2 letniej terapii pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, zmniejszenie objawów bólowych oraz redukcję zgrzytania zębami. Efektem ubocznym tej metody może być kosmetyczna zmiana w rysach twarzy, czasem widoczna w trakcie uśmiechu.
Przeciwwskazaniem do zastosowania tej terapii jest ciąża i karmienie piersią, nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia krzepnięcia krwi, zdiagnozowane zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i stosowanie niektórych leków.
„Najnowsze odkrycia sugerują, że botoks może być stosowany w celu wyleczenia nocnego zgrzytania zębami” – mówi dr William Ondo, z University of Texas Health Science Center.
Botoks jest sprawdzoną metodą w walce z bruksizmem. Może być alternatywą lub uzupełnieniem do używania nakładek ortodontycznych (szyn relaksacyjnych), które zmniejszają skutki bruksizmu, ale nie jego przyczynę.
Pocenie się jako naturalny proces termoregulacyjny organizmu jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Czasem jednak z różnych powodów aktywność gruczołów potowych ulega rozchwianiu, co prowadzi w efekcie do utrzymującej się nadmiernej potliwości, nazywanej hyperhydrosis. Nadpotliwość to dość powszechny problem – dotyczy ok 2 -3 % populacji, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Z uwagi na to, że nie istnieją fizjologiczne normy ilości wydzielanego potu zwykle rozpoznanie choroby związanej z nadpotliwością oparte jest na subiektywnym odczuciu człowieka. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała. Nadpotliwość utrudnia wykonywanie codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim. Rozróżniamy nadmierną potliwość pierwotną niezwiązaną z żadną uchwytną przyczyną medyczną oraz nadpotliwość wtórną, będącą wynikiem różnych chorób przewlekłych takich jak: choroby endokrynologiczne (cukrzyca, nadczynność tarczycy), choroby nowotworowe, gruźlica, choroby neurologiczne czy zaburzenia psychogenne. Przypuszcza się, że połowę przypadków nadmiernej potliwości powodują predyspozycje genetyczne, lecz trudno to zjawisko jednomyślnie oceniać, gdyż dokładne przyczyny nadmiernej potliwości wciąż pozostają do końca nieznane.
Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej – Botoxu. Po wstrzyknięciu śródskórnym toksyna botulinowa oddziałuje na gruczoły potowe zmniejszając ilość wytwarzanego potu.
OPIS ZABIEGU
Przed zabiegiem lekarz precyzyjnie określa obszar, na którym występuje nadpotliwość. W tym celu wykonuje się test jodowo-skrobiowy (próbę Minora). Określone miejsce jest smarowane jodyną, a następnie obsypywane skrobią – obszary z nadmierną potliwością ulegają zaciemnieniu, wskazując miejsca szczególnie rekomendowane do leczenia.
Zabieg polega na wstrzyknięciu małych objętości (po 0,1-0,2 ml) roztworu botuliny w kilkanaście miejsc oddalonych od siebie o ok 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę obu pach, czy dłoni, czy stóp. Zabieg trwa ok. 30 min. i jest praktycznie bezbolesny. W celu zapewnienia pełnego komfortu, pacjentowi przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe.
Po podaniu do skóry preparatu toksyny botulinowej blokuje on działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego przez co dochodzi do zablokowania wydzielania potu. Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godz., pełny efekt terapii jest widoczny po 7-14 dniach i utrzymuje się średnio 6-12 miesięcy, a przy kolejnych kuracjach czas działania wydłuża się. Pacjent po zabiegu wraca natychmiast do pracy i codziennej aktywności. Redukcja wydzielania potu wynosi około 80%. Po ustaniu działania preparatu pocenie wraca do stanu przed terapią.
ZALECENIA POZABIEGOWE
Ze względu na znikomą inwazyjność zabiegu niwelowania nadpotliwości powrót do pełni sprawności jest szybki i prosty. Pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności tuż po zabiegu. Przez dwa tygodnie odradza się nadwyrężać rąk w przypadku, gdy do kuracji poddawane były dłonie oraz unikać podnoszenia znacznych ciężarów powyżej wysokości głowy, gdy miejscem zabiegu były pachy. W okresie pierwszych 2 tygodni unikajmy spożywanie magnezu, który osłabia działanie toksyny botulinowej. Przez dobę po zabiegu unikamy alkoholu. W przypadku stosowania zabiegu na dłonie należy pamiętać, że jakiś czas po zabiegu będzie działać znieczulenie. Warto, zatem przybyć na zabieg z drugą osobą, która w początkowym czasie po zabiegu pomoże nam póki mamy odrętwiałe od znieczulenia dłonie.
PRZECIWSKAZANIA
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
- nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
- aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
- łuszczyca w fazie zapalnej w miejscu zabiegu
- nowotworowe i przednowotworowe zmiany skórne
- przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu
- ciąża i okres karmienia piersią
- stany zapalne skóry
- stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna.
MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Czasami obserwuje się miejscową bolesność, niewielki świąd ustępujący po kilku godzinach. Po zabiegach leczenia nadpotliwości obserwowano też czasem wyrównawcze pocenie innych okolic ciała mijające zwykle po kilku tygodniach.
Przy leczeniu nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwodzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Te drobne objawy uboczne leczenia zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u osoby wykonującej manualne czynności precyzyjne np. pianisty, chirurga.
Zmarszczki mimiczne pojawiają się już u młodych osób. Z biegiem czasu zagłębienia powstające w wyniku często powtarzanych grymasów twarzy zaczynają się pogłębiać i utrwalać. Stopniowo tworzą się kurze łapki, zmarszczki zdziwienia czy gniewu na czole. Zastosowanie preparatów zawierających toksynę botulinową typu A pozwala na skuteczne i długotrwałe wygładzenie zmarszczek mimicznych oraz – co istotniejsze – pomaga zapobiegać ich powstawaniu.
Efekty zabiegów
Zmarszczki w okolicy zabiegu poddają się korekcji stopniowo. Pierwsze efekty będą widoczne po 2-3 dniach od iniekcji. Pełen efekt działania toksyny czyli brak możliwości zmarszczenia mięśnia, widoczny jest między 10 a 14 dniem po zabiegu. Efekt ten utrzymuje się około 4-6 miesięcy i ustępuje także stopniowo.
Toksyna botulinowa typu A jest naturalnie występującym oczyszczonym białkiem bakteryjnym. Medycyna wykorzystuje jej właściwości, aby zminimalizować efekty starzenia się skóry, a także w ramach działań profilaktycznych. Toksyna botulinowa typu A zapobiega skurczom mięśni twarzy, do których jest wstrzykiwana, blokując przechodzenie do nich bodźców z nerwów. W ten sposób przeciwdziała marszczeniu się i fałdowaniu skóry, a w efekcie sprzyja wygładzeniu zmarszczek. Preparaty ją zawierające mają wiele zastosowań medycznych, najczęściej jednak wykorzystywane są, by przywrócić twarzy młody i pogodny wygląd. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A są często popularnie nazywane określeniem Botox – od jednego ze stosowanych preparatów. Stosowane preparatów zawierających toksynę botulinową typu A to Azzalure, Botox.